Komunikacja samochodowa

Komunikacja

Podróżując samochodem wielokrotnie zderzamy się z sytuacją, w której musimy zatrzymać się na dłuższy czas pozostając w samochodzie. Przyczyny mogą....

auto, moto, motoryzacja

Dogrzewacz samochodu

2014-11-19 | Malwina Z.

Podróżując samochodem wielokrotnie zderzamy się z sytuacją, w której musimy zatrzymać się na dłuższy czas pozostając w samochodzie. Przyczyny mogą być różne - wypadek na drodze, prace remontowe, prowadzone wycinki drzew, czy wreszcie niesamowite, ruszające się w ślimaczym tempie korki. Nieraz nie pozostaje nam nic innego jak wyłączenie silnika, aby nie marnować paliwa na stanie w miejscu. Wiąże się to jednak z koniecznością wyłączenia klimatyzacji, czy też ogrzewania - w zależności od tego jaką porę roku mamy. Ogrzewanie wodne Eberspächer Hydrotronic spisuje się rewelacyjnie w krajach o tak ciężkim zimowym klimacie jak kraje skandynawskie. Co więc zrobić, aby nie przegrzać się, lub nie przemarznąć wewnątrz oczekującego auta? Jeśli takie sytuacje zdarzają się nam często powinniśmy zainwestować w tzw. dogrzewacz.

Agregat grzewczy do samochodu, bo taka jest fachowa nazwa tego elementu, to relatywnie proste ale przy tym niezwykle użyteczne urządzenie. Zasada jego działania jest podobna do pieca centralnego ogrzewania. Podobnie jak piec CO agregat ma za zadanie ogrzanie cieczy stanowiącej nośnik ciepła. W przypadku samochodu cieczą tą będzie płyn chłodniczy.

Dogrzewacz jest wmontowywany w obieg systemu chłodniczego auta i wykorzystywany jest w momencie wyłączenia silnika. Jest on zasilany paliwem pobieranym wprost ze zbiornika, dlatego też jego montaż nie wiąże się z koniecznością czynienia znaczących przeróbek. W pożądanym przez nas momencie system uruchamia się powodując ogrzewanie lub schładzanie wnętrza auta. Co więcej system może uruchomić się automatycznie, o zaprogramowanej przez nas godzinie. Szczególnie często spotykane jest ogrzewanie samochodów z silnikiem diesla przy użyciu takiego systemu. Nie ma jednakże problemu z zamontowaniem go w samochodzie z silnikiem benzynowym.

Więcej na temat ogrzewania postojowego znajdziecie na stronie Eberspächer.

Artykuły wg słów kluczowych: